Aktuality

Spoločnosť Amway oznámila obrat 10,8 miliardy dolárov za rok 2014

Najväčšia spoločnosť priameho predaja na svete oznámila výšku obratov za rok 2014. Napriek poklesu tržieb oproti roku 2013 sa jedná o štvrtý najlepší výsledok v históriou spoločnosti. Za posledných desať rokov spoločnosť zaznamenala rast tržieb o 68 percent.

Amway tak zostáva najväčšou spoločnosťou priameho predaja na svete (niektoré ďalšie spoločnosti priameho predaja ešte neoznámili obraty za rok 2014). Zaoberá sa výrobou a predajom kozmetických výrobkov, potrieb pre domácnosť a doplnkov stravy. V roku 2013 spoločnosť vygenerovala tržby v hodnote 11,8 miliárd dolárov.

Osempercentný úbytok tržieb spoločnosť pripisuje najmä poklesu v Číne, silnému doláru a naopak slabnúcemu ruskému rubľa. 90% tržieb Amway tvoria predaje mimo USA. Pokles tržieb na čínskom trhu je potom spôsobený najmä celkovou kondíciou tamojšej ekonomiky.

Najviac sa produkty Amway predávali okrem Číny aj v Japonsku, USA, Thajsku, Indii, Južnej Kórei či Malajzii. Počas trvajúcej vojny sú pre spoločnosť kľúčové aj trhy v Rusku a na Ukrajine. Nárast zaznamenali tiež napríklad Taliansko či Španielsko.

Najväčší podiel výrobkov v portfóliu Amway majú doplnky stravy (43%). 27% tvoria potreby pre domácnosť, 25% potom kozmetika.

"Do roku 2015 sa pozeráme s optimizmom, máme veľmi dobrú pozíciu pre rast. Otvoríme päť nových výrobných zariadení a niekoľko obchodných centier pre našich distribútorov, "hovorí prezident Amway Doug DeVos.

Priamy predaj predstavuje nízko rizikovú formu podnikania, ktorej sa len v Čechách podľa nedávneho prieskumu venuje zhruba 250 tisíc ľudí.

Spoločnosti priameho predaja mali v roku 2013 v Českej republike obraty zhruba 5,9 miliardy korún. Na svete sa podľa Svetovej federácie priameho predaja predá ročne tovar za 179 miliárd dolárov.


publikované: 13.02.2015

Členovia ZPP

ZPP je členom

WFDSA
Zväz obchodu SR
Seldia